• سایت رهبری
  • سایت ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی دولت
عنوان : درسومین كنفرانس ملی پدافند غیرعامل برتوجه به نقش تهدیدات غیرعامل وبیوتروریسم در بخش كشاورزی تآكیدشد
کد خبر : ۹۴۱۴۱
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۴/۱۶ 
ساعت : ۸:۵۶:۵۱

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

درسومین کنفرانس ملی پدافند غیرعامل برتوجه به نقش تهدیدات غیرعامل وبیوتروریسم
 در بخش کشاورزی تأکیدشدسومین کنفرانس ملی پدافند غیر عامل در بخش کشاورزی به همت سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، سازمان پدافند غیرعامل کشور و مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) با حضور دکتر محمد علی نجفی استاندار البرز، دکتر اسکندر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، معاونان، رؤسای مؤسسه‌ها و مراکز تحقیقاتی، محققان و اصحاب رسانه، روز 11 تیرماه سال جاری،  در سالن همایش‌های مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر  برگزار شد.

این کنفرانس با هدف تبادل نظر متخصصان بخش کشاورزی و جمع‌بندی دیدگاه علمی و تجربی موجود در زمینه پدافند غیرعامل به منظور مدیریت تهدیدات زیستی برگزار شد. 

دکتر اسکندر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با تشریح این‌که، پدافند غیرعامل نوعی از دفاع بدون وابستگی به جنگ‌افزارهای نظامی است، ابراز داشت: امروز  در تعاملات بین‌المللی تأثیر اقتدار بر مفاهیم اخلاقی اولویت دارد و به مرور زمان مفهوم اقتدار که شامل قدرت اقتصادی و نیروی نظامی است تحت تاثیر تهدیدات غیرعامل قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به مراحل تکامل تمدن بشری و انقلاب صنعتی بیان داشت: از سال 2015 تاکنون، جهان وارد عصر هوشمند سازی شده است و به‌دنبال آن بخش کشاورزی از مرحله مزرعه به گلخانه و از آن به مرحله "کارخانه تولید" وارد شده و به همین مناسبت تولید ناخالص ملی نقش مهمی در اقتصاد و اقتدار هر کشور دارد.

دکتر زند خاطر نشان ساخت: با پیشرفت‌های صنعتی گستره پدافند غیرعامل گسترش می‌یابد و مقولاتی چون افزایش ثروت و تولید ناخالص ملی از ارکان آن قرار دارد؛ بنابراین با تقویت بنیه اقتصادی و توجه به توسعه پایدار بخش کشاورزی می‌توانیم کمک شایانی به پدافند غیرعامل داشته باشیم. وی با اشاره به اهمیت امنیت غذایی مردم ابراز داشت: یکی از ستون های اصلی کشور امنیت غذایی است و مراقبت از آن وظیفه بزرگ پدافند غیرعامل می‌باشد، در این مقوله ما با سه تهدید مواجه هستیم یکی از آنها عوامل پیش‌بینی نشده مانند سرما گرما(عوامل طبیعی)  و یا تهدید  اقتصادی مانند سرمایه‌گذاری در بخش تولید است، موضوع بعدی عدم توجه به علم و دانش است که به تولید لطمه وارد می‌کند که می‌تواند شامل عدم توجه به شرکت‌های دانش بنیان در بخش کشاورزی باشد و سوم حرکت‌های حساب شده است که امروز بیشتر بر روی این مقوله تأکید می‌شود.

دکتر زند تشویق سیاست‌های غلط را لطمه‌ای به امنیت غذایی کشور دانست و بیان داشت: نباید اجازه دهیم سیاست های بخش کشاورزی به سمتی رود که موجب انحرافات غیرقابل برگشت باشد ما در هریک از ارکان بخش کشاورزی شامل آب، خاک، ذخایر ژنتیکی، سرمایه، بازار، تکنولوژی و نیروی ماهر امکان آسیب‌پذیری داریم و باید برای ایمن‌سازی آن دقت لازم را داشته باشیم.

در ادامه دکتر علی علیزاده علی آبادی دبیر علمی کنفرانس با ارائه گزارش فعالیت و برنامه کنفرانس ابراز داشت: با تعیین و ابلاغ احکام اعضای شورای سیاست‌گذاری کنفرانس در دی ماه 96 کارها برای برگزاری هرچه بهتر کنفرانس آغاز شد و ساب پورتال کنفرانس هم، تحت پورتال سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی آغاز به کار کرد و اطلاعات برنامه‌ها را در اختیار متخصصان قرارداد، سپس تعداد 366 فقره مقاله و 114 پوستر دریافت شد که تعداد 22 مقاله و سخنرانی مورد قبول قرار گرفت.

وی در رابطه با تعداد 230 مقاله دیگر عنوان داشت: تعداد مقالات ردشده نه به دلیل محتوای پایین، بلکه بیشتر برای عدم ارتباط و یا ارتباط ضعیف با موضوعات پدافند غیرعامل بوده است و ما ضمن احترام به همه نویسندگان مقالات از پذیرفته شدن همه آنها معذوریم. وی برنامه کنفرانس را در ادامه شامل تشکیل سه نشست تخصصی و ارائه مقالات در حوزه‌های ذکرشده، برشمرد.

دکتر محمد علی نجفی استاندار البرز نیز، با اشاره به مشارکت در تدوین طرح‌های پدافند غیر عامل در استان، برگزاری این کنفرانس را فرصت خوبی برای استان البرز و افزایش سرمایه‌گذاری دانست و بیان داشت: استانداری البرز در راستای برگزاری دوره‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی  در این حوزه، اقدام به برگزاری "کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی" با رویکرد غیردولتی کرده است.

دکتر نجفی، استان البرز را قطب کشاورزی با پتانسیل بسیار زیاد و راه ترانزیت نام برد و افزود: در کنار استعدادهای استان مشکلات عدیده‌ای هم وجود دارد که باید مرتفع شود. وی بیان داشت: با جدیتی که در بخش کشاورزی وجود دارد می‌توانیم از فرصت‌های خوب کشور بهره بگیریم همچنین اقدامات خوبی در پدافند غیرعامل شکل گرفته و ما می‌توانیم شرایطی را به‌وجود آوریم تا با پیش بینی مشکلات آتی از صدمه و آسیب‌ها مخصوصا دشمنی‌ها در حوزه‌های مختلف مانند کشاورزی و سایر موارد نوین مانند تهدیدات سایبری جلوگیری کنیم.

دکتر غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با ذکر، از خود گذشتگی‌های شهدای دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و شهدای جهاد سازندگی ابراز داشت: رزمندگان و شهدا در دفاع مقدس با تلاش همه جانبه خود، تکلیف ما را بیشتر کرده‌اند.

وی با تقدیر از برگزار کنندگان کنفرانس ابراز داشت: پدافند غیرعامل مصون‌سازی  کشور، زیرساخت‌ها، مردم و دستگاه‌های اجرایی در برابر تهدیدات می‌باشد باید تلاش کنیم، چنانچه تهدیدی عملی شد اثری در کشور نداشته باشد. وی با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر بی‌اثر سازی اثر تهدیدها بر کشور خاطرنشان ساخت: ما سعی داریم تهدیدها را تشخیص داده و برای مقابله با آن هشدارهای لازم را انجام دهیم همچنین آسیب پذیری را کاهش داده پیامدها را در سطح قابل تحمل مدیریت کنیم. ایشان با تقسیم‌بندی انواع تهدیدها آن را شامل عوامل طبیعی و غیرطبیعی (انسانی) برشمرد و افزود: منشاء عوامل طبیعی ثابت است اگرچه اثر آن می‌تواند در مکان و زمان‌های مختلف بایکدیگر تفاوت داشته باشد اما عوامل انسانی بسته به تفکر، اراده، انگیزه و دشمنی‌های انسان‌ها علیه یکدیگر، مرتبا در حال تغییر است و محور آن علم، دانش و تکنولوژی روز دنیا بوده، بنابراین لازم است مرتبا رصد شده تا تحولات آن شناسایی و خنثی شود.

وی پیشرفت تکنولوژی را هم تهدید و هم فرصت برشمرد و عنوان داشت: ما می‌توانیم با در اختیار داشتن علم و دانش روز، تهدیدات را کم کنیم و از آن به سود خود بهره ببریم. وی با تشریح تهدیداتی که در بخش کشاورزی امنیت غذایی را آسیب پذیر می سازد عنوان داشت: اطمینان از محصول کافی، سلامت غذا و حلیت آن از موارد بسیار حائز اهمیت است که سازمان های مسوول و وزارت جهاد کشاورزی باید برای تأمین آن کوشش خود را مصروف دارند.                  

یادآور می‌شود، در طول برگزاری این کنفرانس و کارگاه آموزشی دو روزه برنامه‌های  مختلفی شامل: نشست‌های سخنرانی علمی در سه حوزه: "حفظ نباتات و تولیدات گیاهی، "دام، دامپزشکی و آبزیان"، "اقتصاد، توسعه، ترویج و آموزش بخش کشاورزی" به‌علاوه پانل‌های تخصصی در سه بخش پدافند غیر عامل در حوزه حفظ نباتات و تولیدات گیاهی- پدافند غیرعامل در حوزه دام، دامپزشکی و آبزیان و همچنین پدافند غیرعامل در حوزه اقتصاد، توسعه، ترویجی و آموزش بخش کشاورزی برگزار شد.

از برنامه‌های روز دوم می‌توان، به تشکیل کارگاه‌های آموزشی با عنوان" کاربرد اصول پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی (حوزه‌های گیاهی، حفظ نباتات، دام، دامپزشکی و آبزیان) در محل مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) اشاره داشت.


بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0