• سایت رهبری
  • سایت ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی دولت
عنوان : نشست نمایندگان عضو فراكسیون زنان مجلس شورای اسلامی با وزیر جهاد كشاورزی برای توانمندسازی زنان روستایی
کد خبر : ۹۱۷۰۷
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۲/۳۱ 
ساعت : ۱۴:۱۵:۵۸

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

نشست نمایندگان عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با وزیر جهاد کشاورزی برای توانمندسازی زنان روستایی

 

پروانه سلحشوری، رییس فراکسیون زنان مجلس در رأس نمایندگان عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از مدیران ارشد این وزارت‌خانه دیدار کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی جهاد کشاورزی، پروانه سلحشوری، رییس فراکسیون زنان مجلس به اتفاق نمایندگان عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، در روز 24 اردیبهشت سال جاری با وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از مدیران ارشد این وزارت‌خانه دیدار کردند.

در این نشست وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت توانمندسازی زنان روستایی و عشایری به منظور ارتقای جایگاه آنان در بخش‌های اقتصادی و فرهنگی و همچنین افزایش درآمد و بهبود معیشت روستاییان و عشایر تأکید کرد.

مهندس محمود حجتی، در نشست مدیران ارشد این وزارت‌خانه با بیان این‌که در مجامع بین‌المللی از جمله فائو موضوع کشاورزی خانوادگی و همچنین مدیریت زنجیره تولید از مزرعه تا سفره مورد توجه قرار دارد، اظهار داشت: توسعه کشاورزی با حضور و مشارکت زنان روستایی و عشایری در فرایند تولید، تجربه موفق جهانی است و لازم است این موضوع به طور ویژه توسط فراکسیون زنان مجلس پیگیری شود.

وی، ارتقای جایگاه و منزلت زنان روستایی و عشایری در جامعه و فراهم شدن زمینه‌های مشارکت آنان در فعالیت‌های اقتصادی را ضروری دانست و از فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی خواست تا موضوع توانمندسازی زنان روستایی و عشایری در دستور کار این فراکسیون قرار گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی تشکیل صندوق‌های اعتباری خرد زنان روستایی را از جمله اقدامات این وزارت برای تأمین مالی و تسهیل فعالیت‌های اقتصادی زنان روستایی عنوان کرد و گفت: تشکیل این صندوق‌ها در روستاها در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه از جمله هند و بنگلادش به منظور تأمین سرمایه فعالیت‌های کشاورزی رواج دارد و در کشور ما نیز این صندوق ها تشکیل و با تجمیع آن‌ها در قالب صندوق‌های شهرستانی و استانی به صورت خصوصی و با حمایت دولت فعالیت می‌کنند.

حجتی در بخش دیگری از سخنانش در این نشست در پاسخ به سئوالات برخی نمایندگان مجلس در زمینه جبران خسارت‌های بخش کشاورزی گفت: سالانه نزدیک به ۱۲ هزار میلیارد تومان خسارت ناشی از حوادث غیرمترقبه، خشکسالی، سرمازدگی و آفات و بیماری به بخش کشاورزی خسارت وارد می‌شود و این در حالی است که در قانون بودجه مصوب مجلس حدود یک هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه کشاورزی اختصاص یافته است.

وی با تأکید بر این که بیمه کشاورزی بیمه‌ای حمایتی است و بیمه تجاری نیست، گفت:۷۰ درصد سهم بیمه را دولت پرداخت می کند و ۳۰درصد بر عهده بیمه گذار است.

وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سئوال دیگر نمایندگان در خصوص وضعیت قنوات گفت: قنوات کشور ده ها هزار میلیارد تومان ارزش دارند و سرمایه گذاری برای احیای آن‌ها ارزان ترین سرمایه‌گذاری برای آب است زیرا این سرمایه گذاری را آبا و اجداد ما با حفر و نگهداری آن‌ها پیش از این انجام داده‌اند.

وی میزان اعتبار در نظر گرفته شده برای لایروبی قنوات در بودجه سال جاری را ۹۶ میلیارد تومان و ناکافی اعلام کرد و بر لزوم تخصیص اعتبارات استانی برای احیای این میراث ماندگار تأکید کرد.

در این نشست، رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با قدردانی از اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در حمایت از زنان روستایی و عشایری اظهار داشت: نشست مشترک دولت و مجلس می‌تواند در توانمندسازی زنان روستایی، ایجاد اشتغال و کارآفرینی و همچنین جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها موثر باشد.

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری نیز در این نشست حوزه های زنان شاغل و زنان روستایی و عشایری را از زمینه‌های کاری این دفتر عنوان کرد و با اشاره به آمار ۱۰ میلیونی زنان روستایی، اظهار داشت: سیاست وزارت جهاد کشاورزی توان افزایی اشتغال محور است و برای این منظور، سه برنامه ظرفیت‌سازی، نهادسازی و توسعه اشتغال و کارآفرینی در دستور کار این وزارت قرار دارد.

فروغ السادات بنی هاشم با اشاره به مشارکت ۱۴ هزار تسهیل گر زن روستایی در اجرای برنامه‌های توانمندسازی وزارت جهاد کشاورزی،گفت:در حال حاضر ۲۲۰۰ صندوق اعتباری خرد زنان روستایی با ۸۰ هزار نفر عضو در کشور فعالیت می کنند که تعدادی از این صندوق ها به صورت شبکه و در قالب شرکت سهامی خاص به ثبت رسیده و زنان روستایی سهام‌دار آن هستند.

وی در ادامه بر لزوم دسترسی به بازار برای عرضه محصولات تولیدی زنان روستایی ضروری تأکید کرد.

در این نشست،معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به مصوبه مجلس مبنی بر استخدام ۱۰ هزار ناظر بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی،اظهار داشت: نیمی از این ۱۰ هزار نفر زنان با تحصیلات لیسانس و بالاتر هستند که با دستور وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر احیای مراکز خدمات وزارت جهاد کشاورزی در دهستان ها، این افراد در مراکز دهستان ها جذب و حجم زیادی از زنان دانش آموخته کشاورزی به کارشناسان این وزارت اضافه شد.

رئیس مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت جهاد کشاورزی نیز در این نشست با اشاره به فعالیت بیش از ۱۳ هزار زن در این وزارت گفت:۶۰۱  مدیر زن در رده‌های پایه، میانی و ارشد مجموعه وزارت جهاد کشاورزی در سال ۹۶ فعالیت داشته‌اند.

در این نشست، مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی نیز با اشاره به تأسیس صندوق‌های اعتباری خرد زنان روستایی،سرمایه این صندوق ها را ۸ میلیارد و ۴۱۳ میلیون تومان اعلام کرد و افزود:نزدیک به ۴.۲ میلیارد تومان از این سرمایه سهم زنان روستایی و باقی آن کمک های دولت است.

عبدالکریم رضوی گفت: در حال حاضر این صندوق ها در ۷ استان کشور تشکیل شده اند و برخی از آنها زنجیره تولید تا صادرات را برعهده دارند.

در این نشست، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، نهادسازی، ظرفیت سازی و توانمندسازی زنان روستایی را از اولویت های این سازمان عنوان کرد و گفت: در حال جاضر ۳۳۰ تعاونی زنان روستایی با ۶۱۲۸۰ نفر عضو و با سرمایه ۲.۸ میلیارد تومان در کشور فعالیت می‌کنند.

حسین شیرزاد با اشاره به ۹۱ پروژه اشتغالزای این سازمان در حوزه زنان،ادامه داد:این پروژه ها بیشتر در زمینه کسب و کارهای خانگی و خرد و ۷ درصد آن در حوزه صنایع متوسط قرار می‌گیرد.


گفتنی است این نشست یکی از دستاوردها و برنامه پیگیری سفر هیئت نمایندگان جمهوری اسلامی ایران از جمله نماینده وزارت جهاد کشاورزی به شصت و دومین کمیسیون مقام زن ملل متحد (UNCSW62) است که با موضوع اصلی «توانمندسازی زنان و دختران روستایی، فرصت‌ها و چالش‌ها» با حضور نمایندگان دولتی و غیردولتی کشورهای سراسر در هفته پایانی سال 96 به مدت 10 روز در مقر اصلی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک برگزار شد.


بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0